Yapısal Veriler ile SEO: Rich Snippets

Y

Yapısal Veri Aracı Google, Microsoft ve Yahoo arama motorlarının anlayabileceği dil olan shema.org’daki yapılanmaya göre hazırlanan, özel meta taglar sayesinde siteye yazılan yazıların özel görünüme sahip olmasını sağlayan bir işaretleme yardımcısıdır.

Veri yapılandırmak için 3 adet yapılandırma dili mevcuttur. Microdata, Microformats, RDFa. Bu 3 yapılandırma dilinden, Google Arama Motoru Microdata kullanımını tavsiye etmektedir.

“Opera Download” arama sonucunu incelediğimizde programa ait Kategorisi, Ücreti ve aldığı oy oranı ile sayısını görebiliyoruz. Bu gösterimler hem SEO hem de kullanıcı seçiciliği açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda güveni temsil etmektedir.

“Vizyondaki Filmler” arama sonucunu incelediğimiz zaman Vizyon çıkış tarihi ile film hakkında bilgiye arama sonucu ile ulaşabiliyoruz.

Aynı şekilde “Süper Mario Flash Oyunu” arama sonucuna baktığımız zaman Derecelendirme ve oy notları bulunan sayfaların daha ilk sıralarda olmamasına rağmen daha fazla dikkat çekmekte, güven sağlamakta ve hit almaktadır.

Farklı web site ve kategorileri olduğu için arama motorları farklı türde Rich Snippets sunmaktadır. Google; Yorumlar, Kişisel, Ürünler, İşletmeler ve Kuruluşlar, Yemek Tarifleri Etkinlikler ve ile Yorum Değerlendirme kategorilerine ait işaretlemeleri desteklemektedir.

Yorumlar: Bu yapılandırılmış veri ürün veya hizmet ile ilgili yorumları gösterir.

Ürünler: E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazıdır. Ürünün fiyatı, yorumları, yıldız oylamaları ve stok bilgisi gösterilebilir. Google bu veri işaretleyicisini tek ürün sayfası veya tekli ürün satışlarında kullanılmasından yana.

Yemek Tarifleri: Kullanıcı oy oranı, oy adet ve puanı ile yemeğin pişme süresi ile ilgili bilgi yayınlanabilmektedir.

İşletmeler: Bu yapılandırma verisi en çok kullananlardan birisidir. İşletme hakkında tüm bilgileri girebiliyorsunuz. Açılış kapanış saati, hangi sektörde ve ne konuda çalıştığı gibi verileri etiketleyerek kullanıcıların dikkatini üzerinize çekebilirsiniz.

Müzikler: Liste yapmadan veya kesinti olmadan müzik dinletilebilmektedir. Müziğin kaç dakika sürdüğü ve kime ait olduğu gibi bilgileri içerir.

Yapısal verileri kullanımı ile ilgili WordPress siteler için çok fazla eklenti mevcut değil. 2 farklı kullanım sunan eklenti mevcut.

Optimum7.com ‘un WordPress sitelere özel hazırladığı tüm veri yapılandırmalarını koda dönüştürüp, dilediğiniz sayfada istediğiniz zaman kullanabilmenize olanak sağlıyor. İsterseniz direkt yazınızın içerisinde dâhil edebilirsiniz.

Schema Creator WordPress Yapısal Veri işaretleyici olarak kullanabileceğiniz, kullanımı oldukça kolay başka bir eklentidir.

Yapısal işaretlenmiş verilerinizi göründüğünü test edebilirsiniz. Yapısal verilerinizin doğru hazırlandığını ve Yapısal Veri Test Aracı ile doğru görüyor olsanız bile, arama motorlarının bu sonucu göstermesi biraz zaman alabilmektedir. Bu normal bir durumdur.

Yapısal Veriler – İpucu

Yapısal Veri Aracı Testi’ni kullanmayı unutmayın. Yapısal işaretler, kullanıcı gözünde güvenilir site imajı sağlar.

Yazar Kaan Tükek

Güncel Konular