Anahtar Kelime ve Kuyruklu Kelimeler: Long Tail Keywords

A

Anahter Kelime bulma konusunda en güvenilir ve ücretsiz araçlardan birisi Google Anahtar Kelime Aracı’dır. Size hedef kelimeleriniz ile ilgili aranan – popüler ve alternatif kelimeler ile ilgili arama detayı sunar.

Ülke ve dillere göre kategorilere ayrılan Google Anahtar Kelime Aracı, en çok aranan aylar, arama eğilimleri, kelimenin yükselişte mi? düşüşte mi? olduğu ve seçilen hedef kelimenin rekabet oranları ve reklam verenlerin bu anahtar kelime için tık başı ( TBM ) ne kadar ödediklerini gösterir.

TBM Nedir?

TBM ( Tık Başına Maliyet ) kelimesinin kısaltması olup, reklamlarınız için reklamverenin belirlediği tutar. TBM reklamveren tarafından belirlenir. Reklamverenler hizmetinin veya ürününün satış vb durumlarına göre farklı TBM değerleri belirleyebilir. İletişim formunun doldurulması, satışın tamamlanması veya telefon çağrısının tamamlanması gibi.

Anahtar kelime araçları içerisinde ücretli bir program olarak sunulan Wordtracker ile de 1000 anahtar kelime için rekabet oranları, ana kelimenin uzun kuyruklu kelimelerini ( long tail keywords ) de sunmaktadır. En önemlisi uzun anahtar kelimelerinde en iyi sonucu Wordtracker vermektedir. Wordtracker’ı sitesi üzerinden üye olarak 7 gün deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime / Long Tail Keywords Nedir?

Bu kelimeler “araba” yerine “kırmızı x marka araba” olarak kullanıcıların arama sorgularından oluşmakta olup mobil cihazlardan yapılan sesli aramaların artışı nedeniyle uzun kuyruklu kelimeler için aranma hacmi yüksek, rekabetin düşük olduğu durumdur.

Anahtar kelime araçları arasında kullanabileceğiniz bir diğer programda Keywords Spy’dır. Bu program anahtar kelime veya alan adına hedeflediğiniz anahtar kelimede sitenin hangi sıralamada olduğunu gösterir.

HitTail sitesini kullanarak hem anahtar kelime önerileri hemde TBM değerleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. HitTail, kendi geliştirdiği algoritma sayesinde verilere eriştiğini ve aylık 19,95$ ile 79,95$ arasında lisans ücreti talep ettiğini, HitTail algoritmasının Haziran 2018 itibariyle 1.5 milyar kelime analizini veritabanına kayıt ettiğini hatırlatmak gerek.

Uzun kuyruklu ve aranma hacimleri yüksek alt kelimelere erişebilmek için ana kelimenizi arama formuna yazdıktan sonra bir boşluk bırakın ve karşınıza çıkan sonuçlardan içeriğiniz ile alakalı kelimeleri tercih edebilirsiniz.

kuyruklu kelime analizi – 1

Arama sonucunun en altında kullanıcılar tarafından yapılmış benzer sonuç listesinden de uzun kuyruklu kelimelere ücretsiz ve kolay erişebilirsiniz.

kuyruklu kelime analizi – 2

Online olarak bilgi sunan Keywords Spy ile elde ettiğiniz rapor sayesinde hangi anahtar kelimeler için Arama Motoru Optimizasyon çalışması yapmanız gerektiği, hangi hedef kelimeden daha fazla verim alacağınızı ve bu anahtar kelimelerin, nasıl bir rekabet içerisinde olduğu, buna göre site düzeni ve yatırım yapılması gerektiği konusunda fikir sahibi olursunuz.

Unutmadan, Keywords Spy şuan için Türkçe hedef kelimelerde çok başarılı sonuç verdiğini söyleyemeyiz. İngilizce siteleriniz için Keywords Spy aracını tercih edebilirsiniz.

Yazar Kaan Tükek

Güncel Konular