Paravan Bloglar ile SEO

P

Paravan bloglar, hedef kelimeleriniz ile ilgili benzer, ücretli veya ücretsiz olarak, hazır CMS veya özel yazılım kullanılarak kurulan blog siteleridir. Paravan bloglar ile hedef kelimenizde yükselebilir, üst sıralara çıkabilir, hedef kelimedeki sitelerinizi destekleyebilirsiniz. Paravan bloglar ile kaliteli içerik üreterek, hedef kelimenizde ana sitenize back-link desteği verebilir, sıralamada yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Blogları kurmanın amacı, doğal back-link temin etmektir. Paravan bloglar, içerisinde; sadece birkaç özgün makale, re-write yazı veya kopyala-yapıştır mantığıyla içerik oluşturulan bloglardan oluşmamalıdır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli husus, paravan bloglarınızın ana sitenize referans olacağı için özgün içerik, özgün görsel, özgün tasarım ve yazılıma ihtiyacı vardır. Paravan bloglarınız ne kadar kaliteli olursa hedef kelimenizde ana sitenizi destekleyerek yükselmeniz o kadar başarılı olacaktır.

Paravan bloglarınızı spam içerikler ile, özensiz ve unutulmuş olarak bırakmayın. Ne kadar özenle hazırlarsanız ana sitenize o kadar fazla katkı sağlar. Paravan bloglarınızı, paravan olarak düşünmek yerine, ana siteniz kadar değer vermelisiniz.

İPUCU

Paravan bloglarınızı orijinal sitenizden daha kaliteli yapmaya çalışın. Ana siteniz için temin edeceğiniz doğal veya ücretli backl-inklerinizi paravan bloglarınız için temin edin. Bloglarınıza, sektörünüze göre haftalık en az 3 içerik girişi yapın. İçerik olarak ana siteniz kadar değer vermeye çalışın

Ücretsiz açacağınız paravan blogların spam olarak algılanacağını, kıyıda köşede unutulacağını düşünmüyorsanız ücretsiz ( wordpress.com – blogger.com vb. ) CMS sistemleri üzerinden yönetebilirsiniz.

İPUCU

Paravan bloglarınızı wordpress.com üzerinden açın. Kısa sürede yüksek dönüş alacaksınız.. WordPress.com içerik güncelleme ve spam konusunda çok titiz. Paravan blogunuz için telefon onayı yapmayı unutmayın.

Aynı blog üzerinden birden fazla açacağınız paravan blogun, aynı class üzerinde olması nedeniyle etkisinin azalacağını unutmayın. Farklı ücretsiz bloglar üzerinden paravan temin edin.

Ücretli, yani genel domain kayıt ederek açacağınız paravan blogların, ücretsiz bloglara oranla dönüşlerinin daha yüksektir. Orijinal domain, tema, yazılım ve eklenti – düzenlemeler ile kısa zamanda hedef kelimenize yeni bir rakip sağlayabilirsiniz. Bu rakip hem dost hem rakip.

Eski domain, herhangi bir arama motorundan ceza almamış, hedef sektör ve kelimeniz ile ilgili domainleri paravan blog olarak kullanın.

Paravan sitelerinizi farklı class’larda barındırın. Barındırılan ip adresinin arama motoru tarafından eksi puan alıp almadığına emin olun.

WordPress alt yapılı sitelerinizde temanız ve eklentilerinin orijinal / lisanslı olmasına dikkat edin. Farkına varamadığınız bir dosya içerisindeki kod parçacığı, tüm emeklerinizi yok edebilir.

Yazar Kaan Tükek

Güncel Konular