Neden SEO

N

SEO, Arama motoru gibi düşünerek, arama motorunun yönergelerine uygun çalışma yaparak, kullanıcıya en doğal yöntemler ile ulaşma çalışmasıdır. Arama motorları: “İnsanlara yararlı site” olarak nitelendirdiği çalışmaların adına SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) denir.

Dünya, Arama motoru optimizasyonu (SEO) kavramı ile 10 Ağustos 2006 tarihinde Rohit Bhargava tarafından 5 maddeden oluşan Sosyal Medya Optimizasyonu (SEM) ile ilgili makale yazmasıyla dijital pazarlama uzmanlarının dikkatini çekti ve tartışmaya başlanıldı.

SEO Kelimesinin Anlamı

SEO kelimesi İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan kelimeye denir. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

SEO Bilgileri

Arama motoru optimizasyonu ( SEO ) komplike bir çalışma olduğundan dolayı, arama sonuçlarında üst sırada bulunmanın çok zorlu bir yarış olduğunu bilmelisiniz. Arama Motoru Optimizasyonunda ayrıntılar içerisinde kaybolmanız gerekir.

Arama motoru optimizasyonunu hayal dünyamızda, gerçek dünya ile kıyaslayalım. İnternet dünyasında Google Arama Motoru, dünyamızda bir okyanus olsun. Bu okyanus içerisinde bir yarışma düşünelim ve sıralamadaki siteler o yarışmada birer gemi olsunlar. Hangi gemi teknik ve fiziki açıdan yeterli üretildiyse, gideceği yön şartlarına göre tasarlanıp hazırlandıysa, o gemi yarışmayı kazanan olacaktır.

Dünya tarafından kabul edilmiş olması ve marka bilinirliği olarak tercih edilen arama motorları arasında 1. sırada olan Google, arama motoru sektörü içerisindeki üstünlüğü tartışılmazdır. Bu nedenle Google Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili SEO Hizmetleri bulunmaktadır.

İnternet sektöründe bir sitenin var olması; Google, Yandex, Bing vb benzer arama motorlarında ilk sayfada bulunma ihtiyacı doğurmuştur. İnternet kullanıcıları tarayıcılar üzerinden web site adresi yazarak girmek yerine arama motorlarına yazdığı kelimelerde ilk sayfa başta olmak üzere sonuçlara ve site kalite – durumuna göre ziyarette bulunmakta olmasından dolayı kişiler, şirketler, kurum ve kuruluşlar belirli kelimelerde ilk sayfada listelenme zorunluluğu hissetmişlerdir.

Bunun için arama motorları tarafından, arama motoru optimizasyon ( SEO ) kuralları belirlenmiş; bu kurallara göre anlamsal ( semantik ) hazırlanmış yazılımlar, tasarımlar ve ilgi çekici içerikler sağlayan web siteleri ilk sıralara listelenmeye başlanmıştır.

Arama motorlarının hiçbir zaman vazgeçmeyeceği ve daimi olarak benimsedikleri tek kural; insanlara ve insanlığa yararlı web sitelerinin inşa edilmiş olmasıdır. Sorgulanan kelime ile ilgili ziyaretçinin memnun olup olmadığıdır.

Daha fazla müşteriye veya topluluğa ulaşmak isteyen yayıncılar, kullanıcıların arama motorları üzerinden sorguladığı kelimeleri tespit ederek, bu kelimelerde ilk sayfaya listelenmek istemektedir.

Google Arama Motoru, kitleler tarafından en fazla arama yapılan arama motoru olması nedeniyle, rekabetin üst seviyelerde olduğu ve algoritmasını sürekli ver çok karmaşık bir şekilde hazırladığı bilinmekte olup, arama motoru uzmanları tarafından bu algoritmaların çözülmeye, hedef kelimelerde ilk sayfalarda bulunma yarışının başlamasına neden olmuştur.

Yazar Kaan Tükek

Güncel Konular